Nagle i intensywne wypadanie włosów może być sygnałem, że w naszym organizmie czegoś brakuje. Często wynika to z niedoboru odpowiednich witamin. Aby cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami, musimy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki zarówno witamin, jak i minerałów. Włosy powinny być dla nas niczym barometr zdrowia – gdy coś z nimi jest nie tak, najczęściej oznacza to, że nasz organizm wysyła sygnał, iż czegoś mu brakuje.
Sprawdź także:
Domowe sposoby na wypadanie włosów – lista
Rola witamin w zdrowiu włosów
Zdrowie i wygląd naszych włosów zależy od wielu czynników, w tym od diety. Pewne witaminy i minerały są absolutnie niezbędne, aby nasze włosy były mocne i zdrowe. Bez odpowiednich składników odżywczych, włosy stają się słabe, łamliwe, a nawet mogą zaczynać wypadać. Przede wszystkim musimy pamiętać o witaminach z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszych włosów. Wystarczy wspomnieć tylko o biotynie (B7), która jest powszechnie nazywana witaminą piękności, czyli o niej będziemy rozmawiać później.
Ponadto, do utrzymania zdrowia włosów niezbędne są także witamina A, C, D oraz E. Wszystkie te witaminy wpływają na zdrowie naszych włosów na różne sposoby, ale jedno mają wspólne – bez nich nasze włosy stają się słabe i łamliwe, a w skrajnych przypadkach – zaczynają wypadać. Witaminę A nazywa się także „witaminą wzrostu”, ponieważ jest niezbędna do prawidłowego wzrostu wszystkich komórek w ciele, w tym włosów.
Witamina D a wypadanie włosów
Witamina D, nazywana też „witaminą słońca”, jest jednym z kluczowych składników odżywczych dla naszych włosów. Choć może Cię to zaskoczyć, badania wykazały, że jej niedobór może prowadzić do wypadania włosów, a nawet do alopecji areata, czyli stanu, w którym włosy wypadają plackami.
Zależy to od faktu, że witamina D pomaga tworzyć nowe mieszki włosowe, które są miejscem, gdzie rosną nowe włosy. Czyli, jeśli masz niedobór witaminy D, twoje włosy mogą mieć trudności z rośnięciem. Co więcej, niedobór witaminy D jest związany także z tak zwanym sezonowym wypadaniem włosów, które najczęściej występuje jesienią i zimą, kiedy jest mniej światła słonecznego, naturalnego źródła tej witaminy.
Potrzeba witaminy B7 w profilaktyce łysienia
Właściwości biotyny, czyli witaminy B7, znane są prawie każdemu, kto choć raz szukał skutecznego sposobu na piękne i zdrowe włosy. To właśnie biotyna jest jednym z najważniejszych składników, które pomagają utrzymać zdrowe włosy i skórę.
„Dobrze jest wiedzieć, że biotyna nie tylko przeciwdziała wypadaniu włosów, ale również przyspiesza ich wzrost, zapewnia im naturalny blask, a nawet pomaga utrzymać prawidłową kondycję skóry głowy.”
Niedobór biotyny w diecie jest rzadki, ponieważ jest ona zawarta w wielu produktach, które na co dzień spożywamy. Mimo to, w przypadku problemów z włosami, warto zaznaczyć, że suplementacja biotyny bywa często rekomendowana przez specjalistów. Pamiętajmy jednak, aby jej dawkowanie zawsze skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, bo nadmiar biotyny, podobnie jak jej brak, może prowadzić do niepożądanych skutków.