Nadciśnienie tętnicze jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Utrzymujące się zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do upośledzenia funkcji licznych organów, takich jak serce, nerki, mózg czy oczy, zwiększa także ryzyko nagłej śmierci sercowej. Część społeczeństwa mierzy się z odwrotnym problemem, czyli z niedociśnieniem. Są one chronicznie zmęczone i cierpią na zawroty oraz bóle głowy, zagraża im także omdlenie, zawał czy tamponada serca. Jeśli u pacjenta występują nieprawidłowe wartości ciśnienia, konieczne jest przeprowadzanie regularnych pomiarów. Sprawdź, jaki ciśnieniomierz warto kupić do domu.
Manualny, półautomatyczny czy automatyczny – który ciśnieniomierz jest najlepszy?
Wybierając ciśnieniomierz w pierwszej kolejności musimy wybrać, w jaki sposób będzie on pracował. Na rynku dostępne są trzy rodzaje ciśnieniomierzy: manualne, półautomatyczne oraz w pełni automatyczne. Każdy z tych typów wymaga nieco innej obsługi i charakteryzuje się odmiennym poziomem czułości.
Ciśnieniomierz manualny, nazywany także zegarowym, to najstarszy rodzaj tego urządzenia. Wymaga on ręcznego napompowania mankietu a następnie nasłuchiwania, w którym momencie pojawi się charakterystyczny dźwięk pulsowania. Pierwszy ton będzie wyznaczał wartość ciśnienia skurczowego, ostatni – rozkurczowego. Przez cały czas należy zatem obserwować wskazówkę manometru, jednocześnie w sposób kontrolowany wypuszczając powietrze z mankietu, luzując zawór. Obsługa ciśnieniomierza ręcznego może być nieco skomplikowana, zwłaszcza dla osób początkujących albo dla seniorów, którzy chcą prowadzić pomiary w domu. Wysoka dokładność wyników sprawia, że jest on najczęściej wybierany przez specjalistów – lekarzy i pielęgniarki. Stanowi standardowe wyposażenie gabinetów ogólnych i specjalistycznych. W domu jest używany rzadziej, ze względu na trudność prawidłowej obsługi.
Półautomatyczny ciśnieniomierz w pewnym stopniu ułatwia obsługę. Pacjent musi samodzielnie napompować makiet, ale sam pomiar wykonuje już urządzenie. Sprzęt ten stanowi etap przejściowy między ciśnieniomierzami zegarowymi a automatycznymi.
Do użytku domowego rekomendowane są zdecydowanie ciśnieniomierze automatyczne. Cechują się one łatwością użycia. Pacjent musi zadbać o prawidłowe założenie mankietu i ułożenie ręki, a także o warunki sprzyjające dokonaniu pomiaru (cisza, spokój, brak bodźców). Urządzenie wyposażone jest przeważnie tylko w jeden przycisk. Po jego wtłoczeniu, ciśnieniomierz sam napompuje mankiet do pożądanego poziomu, sam też zacznie wypuszczać powietrze i wyświetli na ekranie wynik pomiaru.
Wysokiej jakości ciśnieniomierze automatyczne, polecane do użytku osobistego, jak i zegarowe, wybierane przez placówki medyczne, znajdziesz na stronie https://eplaster.pl/pl/c/CisnieniomierzePulsoksymetry/89.
Naramienny czy nadgarstkowy – jaki ciśnieniomierz użytkuje się wygodniej?
Większość dostępnych na rynku ciśnieniomierzy to modele naramienne. Oznacza to, że w celu dokonania pomiaru, konieczne jest założenie mankietu na ramię, mniej-więcej na wysokości serca. Obecnie coraz większą popularność zdobywają jednak ciśnieniomierze nadgarstkowe, zakładane – zgodnie z ich nazwą – na nadgarstek.
Osobom dokonującym wyboru ciśnieniomierze nadgarstkowe wydają się prostsze w obsłudze – i tak jest w rzeczywistości, zwłaszcza jeśli pacjent ma ograniczoną ruchomość a pomiaru musi dokonywać samodzielnie. Prawidłowe założenie mankietu na ramię może być wówczas trudne i ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób otyłych, które mają problem z objęciem ramienia mankietem. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest natomiast nieco dokładniejszy, dlatego poleca się go zwłaszcza osobom z chorobami układu krążenia, dla których staranne, codzienne mierzenie ciśnienia, jest szczególnie istotne.
Funkcje podstawowe i dodatkowe – które są przydatne?
Wiele ciśnieniomierzy posiada także przydatne funkcje dodatkowe, które stanowią ułatwienie zwłaszcza dla seniorów. Dokonując zakupu, zwracaj uwagę na prostotę obsługi – najlepiej, aby na urządzeniu znajdował się tylko jeden guzik oraz czytelny wyświetlacz.
Innymi funkcjami ułatwiającymi profilaktykę są np. dostęp do historii pomiarów czy sygnał dźwiękowy emitowany przez urządzenie wówczas, gdy wyniki pomiaru są niepokojące.
Warto pamiętać, że mierzenie ciśnienia nie jest zarezerwowane dla osób chorych. Warto go dokonywać profilaktycznie, przynajmniej raz w tygodniu, aby móc wcześnie zareagować na pierwsze objawy ewentualnej choroby.
Artykuł sponsorowany