Tutaj jesteś

Kask narciarski a snowboardowy – jakie są różnice?

1 lutego, 2025 Sport Kask narciarski


Uprawiasz różne zimowe dyscypliny sportowe i chcesz się do nich solidnie przygotować? Zanim wybierzesz się na zakupy, podpowiemy Ci, jakie są różnice między kaskami narciarskimi a snowboardowymi. Dzięki temu idealnie dopasujesz ochronę wrażliwych części głowy do swoich aktywności. 

Kształt kasków narciarskich i snowboardowych

Wyjeżdżając w góry możesz uprawiać różnorodne sporty zimowe. Wśród najpopularniejszych z nich są narciarstwo i snowboard. Czy to oznacza, że ten sam kask sprawdzi się w każdych warunkach? Niekoniecznie. Oczywiście spełni podstawowe zadanie, czyli ochroni wrażliwe części głowy przed ewentualnymi urazami w razie wypadku. Warto go jednak dopasować do stylu jazdy, aby mieć jeszcze większy komfort i zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.

Kaski narciarskie i snowboardowe delikatnie różnią się pod względem budowy. Na pierwszy rzut oka mają taką samą konstrukcję, ale po przyjrzeniu się, modele przeznaczone na narty mają bardziej aerodynamiczny kształt. To dlatego, że powinny zmniejszać opór powietrza podczas rozwijania dużych prędkości przy zjazdach z góry.

Kaski snowboardowe są z kolei bardziej zaokrąglone i przypominają orzecha. Taka konstrukcja lepiej chroni tylne części głowy, w tym potylicę, które są narażone na poważniejsze urazy w momencie upadku. Poza tym modele przeznaczone do snowboardu częściej są wyposażone w tzw. twarde ucho, a nie miękkie zauszniki.

Wygląd i design kasków zimowych

Przeglądając oferty w sklepach sportowych takich jak Ski Race Center, możesz z łatwością zauważyć, że kaski narciarskie mają zazwyczaj minimalistyczny i klasyczny design. Z kolei te przeznaczone do snowboardu wyróżniają się często rozmaitymi wzorami oraz różnorodną kolorystyką. To dlatego, że stroje sportowców są bardziej dynamiczne i atrakcyjniejsze wizualnie. Jeśli mają ochotę wyróżnić się z tłumu, to mają w czym wybierać, kupując kaski snowboardowe.

Funkcje i dodatkowe rozwiązania w kaskach

Kaski narciarskie dzielą się na te z wbudowaną szybką i bez nich. W przypadku modeli do snowboardu – rzadziej mają one zintegrowane gogle, raczej wyróżniają się większą przestrzenią na ich komfortowy i bezpieczny montaż. 

Ponadto w kaskach narciarskich producenci projektują rozbudowane systemy wentylacji, które można samodzielnie regulować. Otwarte kanały przepuszczają więcej powietrza podczas intensywnych na stoku dni, a zamknięte – lepiej sprawdzają się przy wyjątkowo niskich temperaturach i mniejszych aktywnościach. Do tej pory w modelach snowboardowych systemy wentylacji były dość proste, aby pełniły podstawową funkcję. Dziś na rynku możesz również spotkać produkty z rozbudowanymi i regulowanymi kanałami. Łatwiej zatem dobierzesz kask do swoich potrzeb. Zajrzyj do pełnej oferty, dzięki której dobierzesz konstrukcję, wygląd i rozwiązania do stylu swojej jazdy: https://skiracecenter.pl/20-kaski-narciarskie

Kaski narciarskie i snowboardowe – podobieństwa

Kaski narciarskie i snowboardowe bazują na trwałych skorupach, które zapewniają absorpcję wstrząsów oraz wysoką odporność na uderzenia. Na rynku znajdziesz szeroki wybór technologii od sprawdzonych producentów. Przykładowo, nowoczesne konstrukcje In-Mold mają cienką zewnętrzną skorupę połączoną z wewnętrzną pianką EPS dla lekkości i wytrzymałości. Niektóre modele mają technologię MIPS dla lepszej ochrony mózgu w razie upadku.

Jeśli chodzi o komfort, producenci stosują liczne regulowane systemy dopasowania z pokrętłami, miękkie wyściółki wewnętrzne czy przyjemne w dotyku paski. Tak naprawdę dobór kasku głównie zależy od tego, na jakie rozwiązania i funkcje się zdecydujesz. Możesz oczywiście kierować się jego przeznaczeniem, ale zawsze upewnij się, że spełnia Twoje potrzeby w konkretnym stylu jazdy i jest komfortowy.

Pod względem konstrukcji, wszystkie kaski narciarskie i snowboardowe muszą mieć również odpowiednie normy bezpieczeństwa, w tym CE-EN1077. Dzięki temu masz pewność, że spełniają one standardy europejskie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja sgesport.pl

Grupa pasjonatów sportu oraz turystyki. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata turystyki, sportu, zdrowia oraz rozrywki cyfrowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?