Tutaj jesteś

Joga kundalini – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

20 grudnia, 2024 Sport Joga kundalini


Praktyka jogi sięga co najmniej 5000 lat wstecz. W czasie gdy ludzie właśnie odkryli możliwość wyrabiania narzędzi z brązu i miedzi a w Chinach powstały pierwsze ubrania z jedwabiu oraz koło garncarskie, cywilizacja Doliny Indusu już używała pewnych pozycji ciała i technik oddechowych dla odnalezienia równowagi duchowej. Współczesna joga czerpie z tych antycznych doświadczeń a jej cel pozostał niezmienny. Poszczególne odmiany jogi mocniej akcentują pewne aspekty praktyki. Do popularnych stylów należy joga kundalini. Oto kilka pytań, które najczęściej padają w związku z jogą kundalini.

Czym jest kundalini?

Słowo „kundalini” pochodzi z sanskrytu, podobnie jak wiele innych pojęć związanych z jogą. W dosłownym tłumaczeniu przymiotnik ten oznaczają „zwinięty” lub „okrągły”. Nazwą tą określamy w jodze energię i moc życiową, która znajduje się w każdym człowieku i szerzej – w każdej istocie żywej. Energia kundalini odpowiada za moc stwórczą, kreatywność i pomysłowość. Szczególnie wysoki jej poziom mają osoby uzdolnione artystycznie, ale też wszyscy, którzy podchodzą do codziennych zagadnień z otwartym umysłem.

Co to jest joga kundalini?

Joga kundalini to inaczej joga świadomości. Polega przede wszystkim na indywidualnej praktyce. Mocno koncentruje się na rozwoju osobistym. W toku praktyki odkrywamy siebie – swoje prawdziwe „ja” – nie to, które jest efektem oczekiwań społecznych i projekcji innych osób, ale to, które rzeczywiście stanowi naszą istotę. Jednocześnie uzdrawiamy nasze ciało: asany umożliwiają rozciągnięcie i wzmocnienie kręgosłupa, mięśni, ścięgien, powięzi i stawów. Ćwiczenia oddechowe i medytacja oczyszczają umysł, obniżają poziom kortyzolu i adrenaliny, normalizują tętno, ciśnienie i glikemię.

Czy joga kundalini związana jest z jakąś religią?

Joga jako praktyka samodoskonalenia nie ma związku z żadnym systemem religijnym i nie jest formą kultu. Można ją praktykować bez względu na wyznanie. Częsta obawa, przypisująca jodze kundalini wymiar religijny, wynika z czasów i obszaru geograficznego, na jakim powstała joga. Cywilizacja Doliny Indusu wyznawała różne bóstwa, którym przypisywała pewne atrybuty i właściwości, starając się w ten sposób tłumaczyć zjawiska zachodzące w świecie, w przyrodzie czy w samych ludziach. Tak jednak jak dzisiaj nie łączymy Igrzysk Olimpijskich ze składaniem hołdu starogreckim bogom, tak i joga kundalini nie ma związku z żadnym kultem.

Czy joga kundalini jest tylko dla kobiet?

Energia kundalini utożsamiana jest z kobietą. Ma to związek z jej wymiarem twórczym – bo to kobieta jest tą, która ma moc tworzenia. Jednocześnie tak jak w akcie kreacji musi uczestniczyć również mężczyzna, tak i joga kundalini nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Również mężczyźni praktykują ją z licznymi korzyściami. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z filozofią Wschodu, w każdym z nas istnieją pierwiastki męskie i żeńskie. Joga ułatwia zachowanie równowagi pomiędzy nimi, dzięki czemu żadna z cech nie dominuje i nie wpływa destrukcyjnie na nasze życie.

Dlaczego podczas praktyk jogi kundalini ludzie ubierają się tak dziwnie?

Wiele osób praktykujących jogę kundalini zakłada na czas praktyki tradycyjną odzież, czyli białe ubrania i turbany. Biel ma wymiar symboliczny – tak jak białe światło łączy w sobie wszystkie kolory, tak joga kundalini holistycznie rozwija wszystkie aspekty człowieczeństwa. Turban pomaga się skoncentrować i zapobiega utracie energii (choćby tej cieplnej) przez głowę. Nie musisz zakładać takiego stroju – wszystko zależy od twoich preferencji.

Gdzie można praktykować jogę kundalini?

Zajęcia z jogi kundalini prowadzi coraz więcej szkół jogi działających w całej Polsce. Ponieważ praktyka ta jest mocno indywidualna, dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z kursów online, prowadzonych przez certyfikowanych, profesjonalnych nauczycieli. Godnym uwagi kursem są te organizowane przez wirtualną szkołę jogi Sat Nam Klub. Więcej informacji na jej temat znajdziesz tutaj: https://agabera.com/joga-kundalini-online-san-nam-klub/.

Coraz więcej osób odkrywa korzyści płynące z regularnej praktyki jogi kundalini. Powstają szkoły koncentrujące się na tym właśnie stylu a nauczyciele innych stylów chętnie dodają właściwe dla kundalini elementy do własnych, autorskich programów, przystosowanych do potrzeb współczesnego człowieka. Rośnie także świadomość społeczna związana z jogą kundalini (i z jogą w ogóle). Nie jest to zaskakujące – kolejni ludzie doświadczają gruntownej przemiany swojego życia i dzielą się swoimi doświadczeniami z bliskimi, znajomymi i nieznajomymi. Efektem jest coraz większa ilość osób świadomych, które stanowią fundament zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa.

Artykuł sponsorowany

Redakcja sgesport.pl

Grupa pasjonatów sportu oraz turystyki. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata turystyki, sportu, zdrowia oraz rozrywki cyfrowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?